Sähköviikkojen viimeiset hetket! Vielä ehdit hyödyntämään suurenmoiset tarjoukset, voimassa enää: 03:39:54
-22
VAIN TÄNÄÄN

KIKKA-piipunhattu 74-83x106-150 cm

Piipun valun korkeus (mm)
30 mm
Aukaisumekanismi
Ei aukaisumekanismia
Väri
Ei väriä valittu
-22
VAIN TÄNÄÄN
314  291.90  /kpl
+
kpl
Erämaksulaskuri

Kampanja sulkeutuu pian – Viimeinen päivä!

Tarjous voimassa 31.03.2025 asti tai niin kauan kuin tavaraa riittää.

30 päivän alin hinta: 291.90 €

  • Toimitusaika:
    n. 2-5 arkipäivää
  • Toimitustapa: Toimitustapa
    Nouto Postista. Lähetys toimitetaan asiakkaan antamaa toimitusosoitetta lähinnä olevaan Postin toimipisteeseen ja asiakkaalle lähetetään saapumisilmoitus tekstiviestillä sekä sähköpostilla.
  • Rahti: 9.9 € Useamman tuotteen yhteisrahdin saat selville lisäämällä haluamasi tuotteet ostoskoriin.
Kikka-piipunhattu on savupiipun paras kaveri, jonka asennus on todella helppoa! Kikka-piipunhatun suojassa piippu ei murene, vaan kestää sortumatta ankarat sään vaihtelut vuodesta toiseen. Hattu estää tehokkaasti kosteusvaurioiden synnymisen eli se suojaa täten myös taloasi.

Kikka-piipunhattu on mallisuojattu tuote.

Kaarevuuden ansiosta Kikka piipunhattu on tuulella ja sateella lähes äänetön. Kaareva piipunhatun kansi on todella luja. Kansiosan elementit menevät limittäin, joten se lisää lujuutta entisestään. Kaarevuus antaa myös tyylikkään muodon hatulle. KIKKA-piipunhattu 74-83x106-150 cm soveltuu piippuun, jonka leveys on välillä 74 - 83 cm ja pituus välillä 106 -150 cm. Valmistumateriaalit: kansiosa alumiiniseosta, jalat ja tukikaaret anodisoitua alumiinia, pultit, mutterit ym. haponkestävää terästä.

Valitse valikosta piipun valun korkeus. Piipunhattu voidaan kiinnittää myös ilman valua, joko suorilla jaloilla piipun kylkeen tai ns. palikkajaloilla ohuen peltikantin kanssa. Ohuen peltikantin kanssa tulevat jalat muuttavat hieman piipun mitoitusta. Esimerkiksi leveydeltään 50 cm piippuun käy normaalisti piipunhatuista koko 1 (44-53 cm), mutta ohuen peltikantin kanssa mittaan on lisättävä 6 cm, jolloin oikea piipunhatun koko on 2 (54-63 cm).

Tuotetiedot:

  • Tuotemerkki: Kosken Metalli
  • Tuotenumero: NET47383106150
  • Värit: Musta, Ruskea
  • Sertifikaatit ja hyväksynnät: Avainlippu
  • Toimitussisältö: 3 kpl kansiosa elementtiä, 2 kpl tukikaarta, 4 kpl tukijalkaa ja kiinnitystarvikkeet
  • Jalkoja saatavana myös paksumpiin sekä matalampiin betonireunuksiin. Ilmoita aina tilausta tehdessäsi piipun valun mitta!
  • Jos piipussasi ei ole betonireunusta eli piippusi on täysin suora, tarvitset silloin suorat kiinnitysjalat, jotka upotetaan ruuvilla tai ropataan piippuun kiinni piipun sivuilta.
  • HUOM! Kuvan tuote ei vastaa täysin tuotetta.
Avainlippu
 

Jäikö vielä kysyttävää?

Estradi on sinun, voit kysyä tuotteesta mitä vain! Kysymyksiin vastaavat tuotteiden parhaat asiantuntijat - valmistajat sekä tuotetta ostaneet asiakkaat.

Arvostelut

Anna äänesi kuulua! Kirjoittamalla rehellisen tuotearvostelun, autat muita asiakkaita tuotteen valinnassa ja ostopäätöksessä. Tuotearvostelun antaneiden kesken arvotaan kuukausittain palkinto. Lue lisää tuotearvostelujen antamisesta.

Arvostele tuote
Keskiarvo 4.6
(8 arvostelua)
Arvostelujen jakauma
  • 5
    (5)
  • 4
    (3)
  • 3
    (0)
  • 2
    (0)
  • 1
    (0)

Suodata arvosteluja:

  • 5
  • 4

(8 arvostelua)

Lajitteluperuste: Uusimmat
  • Uusimmat
  • Hyödyllisin
  • Arvosana korkeimmasta alhaisimpaan
  • Arvosana alhaisimmasta korkeimpaan
  1. Toimiva piipunhattu
    Piipunhattu laadukas. Saranasysteemin kokoonpanoon ei ollut ohjetta, mutta onnistui pienellä kokeilemisella.
    Oliko arvostelu hyödyllinen?
  2. Erinomainen piipunhattu ja helppo asennettava
    Erinomainen Suomalainen piipunhattu. Erittäin helppo asennettava, kunhan antaa varmasti oikeat mitat jalkoja varten. Itse varmistin jalkojen mitat vielä soittamalla suoraan Kosken Metallille. Hyvää palvelua, kiitos.
    Oliko arvostelu hyödyllinen?
  3. Hyvä piipunhattu.
    Helppo asentaa. Riittävät ohjeet. Tukevat ja säädettävät kannakkeet.
    Oliko arvostelu hyödyllinen?
  4. Oliko arvostelu hyödyllinen?
  5. Toimiva design ja laadukas työnjälki
    Haponkestävästä muotoiltua peltiä ei tarvitse edes maalata, se pysyy kunnossa. Asensin toiseen piippuun jo aiemmin pienemmän kaksiosaisen hatun, ja positiivisen kokemuksen takia hankin tarjouksesta myös tämän isomman kolmiosaisen. Asennus on suoraviivaista, kunhan ei kiristä muttereita heti mallaamisen yhteydessä. Vinotankoa ei nimittäin saa sovitettua reikiin ilman että jalka on kokonaan irti.
    Oliko arvostelu hyödyllinen?
  6. Hyvin suojaa
    Toinen hankkimani piipunhattu, siis samaa mallia. Aikaisemman hankin kymmenkunta vuotta sitten, olen ollut siihen tyytyväinen. Nyt oli tarve toiseen. On helppo kiinnittää, ja yksinkertaisesta kiinnityksestä huolimatta pysyy hyvin paikallaan, kovatkaan myrskyt eivät ole niitä lennättäneet. Ja veto parani selvästi, myös piipun yläpää nyt kuivahtanut. Toimitus kotiin oli myös laadukkaasti kohdallaan.
    Oliko arvostelu hyödyllinen?
  7. helppo asentaa
    Oliko arvostelu hyödyllinen?
  8. Asennusohje ei ollut ihan tyhjentävä ja kuljetus oli saanut aikaiseksi hattuun pienen painuman/lommon, josta en kuitenkaan reklamoinut edelleen, mutta kun kysyitte, niin tässä kerron. Muutoin kaikin puolin hyvä tuote ja helppo asentaa!
    Oliko arvostelu hyödyllinen?

Näitä arvosteluja hallitsee Bazaarvoice, ja ne vastaavat Bazaarvoicen Authenticity Policy -aitouskäytäntöä, jota tukevat petostentorjuntatekniikka ja ihmisten tekemät analyysit.
Lisätietoja osoitteessa http://www.bazaarvoice.com/fi/trustmark/

Tuotekysymykset

2 kysymystä
2 vastausta
Kysy tuotteesta

(2 arvostelua)

Lajitteluperuste: Uusimmat kysymykset
  • Uusimmat kysymykset
  • Uusimmat vastaukset
  • Eniten vastauksia
  • Avoimet kysymykset
  • Hyödyllisimmät vastaukset
  1. Kuinka paksusta pellistä on tehty ????
    Ernesti | 10.10.2024
    1vastaus
    1vastaus
    1. J S. | 11.10.2024
      Riittävän paksusta ei vääntyile ihan helpolla!
      Oliko vastaus hyödyllinen?
  2. Kuinkahan painava on 70 -80 106-150
    Sakeus | 3.8.2024
    1vastaus
    1vastaus
    1. Brand logo
      Kosken Metalli tuki | 5.8.2024
      Painoa tällä piipunhatulla on noin 14 kg.
      Oliko vastaus hyödyllinen?
TILAA UUTISKIRJE JA SAAT 10 € ALENNUSKOODIN

Alennuskoodi on voimassa yli 100 € tilauksille. Jatkossa saat ajankohtaiset kampanjat ja erikoistarjoukset suoraan sähköpostiisi.
Saman saat kalliimmalla muualta.